Blog o prezentach - PrezentowyBlog.pl

Jak nauczyć dziecko alfabetu? Gry i zabawki do nauki literek

Większość z nas już zapewne nie pamięta odczuć związanych z nauką czytania, wydaje się to tak naturalne. Gdzieś w pamięci majaczy moment poznawania literek, ale przeważnie już nie pamiętamy o odczuciach jakie wtedy kołatały się nam po głowie.  Nauka czytania to chyba największe wyzwanie jakie stoi przed dzieckiem, gdy chodzi o edukację. Umiejętność rozszyfrowywania liter i składania ich w słowa to proces – niektóre dzieciaki błyskawicznie przez niego przechodzą, jeszcze inne potrzebują dodatkowego wsparcia i treningu. Zapoznanie się z alfabetem to pierwszy krok.

Nauka alfabetu dla dzieci – zabawki edukacyjne

Nie od dziś wiadomo, że najprzyjemniejsza nauka i najbardziej efektywna to nauka przez zabawę. Dokładnie to samo tyczy się nauki literek. Przemycać naukę liter możemy dzieciakom już od najmłodszych lat np. w postaci popularnej maty piankowej z alfabetem. Matę tę można układać zarówno na płasko jak i tworzyć z niej sześciany i inne bryły. Ogromną zaletą tej zabawki jest to, że posłuży na naprawdę długo – na początku jako mata do zabawy czy puzzle. Literki można wyciągać więc będzie tu także zabawa z literkami na zasadzie dopasowywania kształtów.

mata nauka literek
nauka alfabetu

Z nauką literek niezawodnie radzi sobie sympatyczny CzuCzu –Mała Akademia Literki Początkowy etap poznawania literek wspomoże dzięki sprytnie pomyślanym puzzlom – puzzle z literką należy połączyć z pasującym elementem, na którym znajduje się właśnie zwierzaczek lub przedmiot na daną literkę co pozwoli na utrwalenie wiedzy.

gra alfabet

Marka Trefl również z uwagą podchodzi do nauki literek i w jej repertuarze również znajdziemy sporo gier z abecadłem. W poniższej grze nie tylko dopasowuje się kartonik z literką do odpowiadającego wyrazu, ale i można zacząć przygodę z pisaniem, poprawiając zarys po śladach. Gra Abecadło to również świetna gra pamięciowa – można grać w Memo.Gry z literkami i słowami w roli głównej zostały zebrany też w bardzo fajny, edukacyjny pakiet

litery-slowa

Magnesy na lodówkę – literki

Dzieciaki uwielbiają magnesy! Warto to wykorzystać również do nauki alfabetu 🙂 Na początku dziecko może zapoznawać się z literkami a następnie podejmować próby przesuwania magnesów tak aby ułożyć konkretny wyraz. Magnesy literki nie zajmują wiele miejsca, a sprawią mnóstwo frajdy, do tego zawsze przydadzą się aby przypiąć na lodówce listę zakupów czy kolejny szałowy rysunek do kolekcji.

Dostępne są również magnesy literki drewniane w przyjemnych dla oka kolorach.

literki drewniane

Nauka alfabetu – stemple z literkami

Co jeszcze kochają dzieciaki oprócz magnesów? Pieczątki, w tym pieczątki z literkami! Stawianie stempelków to zajmująca zabawa – za pomocą pieczątek(oraz na początku również za pomocą opiekuna) dziecko będzie mogło za pomocą stempelków  napisać swoje imię i tak dalej. Spokojnie kochani, tusz jest nie tylko bezpieczny ale i łatwo zmywalny!

pieczątki z literkamiNauka alfabetu – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, nie zostawiaj dziecka z tym samym. Nauka alfabetu szczególnie na samym początku to nie jest błahostka, ktoś musi malucha nakierować, poprowadzić i sprawić że nauka będzie fajna. Nie krytykuj, spraw aby literki kojarzyły się dziecku z czymś przyjemnym. Dziecko dzisiaj nie ma ochoty na naukę z literkami i ta postawa utrzymuje się mimo zachęt z Twojej strony? Nie zmuszaj go. Zaplanujcie to po prostu na inny dzień. Zabawę z literkami można przemycać też na co dzień, np. zapytać w czasie zakupów czy dziecko zna jakieś warzywo na literę M.

Cierpliwość, uśmiech i poznawanie literek stanie się fascynujące.

Zabawki edukacyjne do zabawy w lekarza

Dzieciaki uwielbiają się bawić w odgrywanie ról. To taki mały, aczkolwiek bardzo wartościowy trening tego jak należy zachowywać się w dorosłym życiu. Do jednej z najpopularniejszych takich zabaw można zaliczyć zabawę w lekarza. Dzieciaki uwielbiają wcielać się w rolę lekarzy i pacjentów. Dlaczego zabawa w doktora może być tak pouczająca dla dzieci? Mały lekarz – […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka – sortery i przeplatanki

Kupno zabawki edukacyjnej dla rocznego dziecka to może być wyzwanie. Taki maluch jest na etapie intensywnego rozwoju – jest ciekawy  świata, cały czas włącznie z jego smakiem, objawia też swoje umiejętności jaki mały destruktor. To wszystko sprawia, że zabawka na roczek musi być nie tylko bogata w treści edukacyjne które wciągną umysł dziecka ale i […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Gry edukacyjne dla dzieci – do przedszkola i szkoły. Gry XXL

Błąkając się po bezkresach internetu, w poszukiwaniu godnych uwagi produktów i zabawek dla dzieci natknęliśmy się na produkty wokół których nie mogliśmy przejść obojętnie. Gry dla dzieci, ale nie byle jakie gry planszowe tylko gry gabarytu XXL! Chociaż jak informuje producent są to gry gabarytu M oraz XL. Są to gry edukacyjne o naprawdę imponujących […]

Możliwość komentowania została wyłączona.