Blog o prezentach - PrezentowyBlog.pl

Gdy dziecko boi się ciemności

Strach przed ciemnością –  jeżeli istnieje jakiś ranking dziecięcych strachów to strach przed ciemnością zdecydowanie lokuje się na podium.  Jak tłumaczą psycholodzy, lęk przed ciemnością jest naturalny, po prostu występuje na pewnym etapie rozwoju. Jak z nim walczyć? Odpowiedź nie jest prosta ponieważ każde dziecko jest inne. Pewne jest, że nie wolno dziecka zmuszać do przebywania w pomieszczeniach gdzie panują ciemności, a już w szczególności na siłę zamykać! Nie wyśmiewaj też dziecka i nie zawstydzaj go mówiąc „Taki duży i się boi?” – dziecko czując wstyd może przestanie Ci mówić o swoich lękach, ale nie przestanie się bać. Jak pomóc dziecku które boi się ciemności?

Zwalczamy strach przed ciemnością

W walce z lękiem przed ciemnością najważniejsze są rozmowy, zrozumienie i udzielanie dziecku wsparcia. Niektórzy, ( w szczególności tatusiowie 😉 ) uważając to za zabawne lubią podsycać lęk dziecka opowiadając straszne historie, zapominają jednak, że wyobraźnia dziecka jest ogromna i ono naprawdę obawia się tego potwora z długimi pazurami który jak opowiadał tata, mieszka pod łóżkiem. Co oprócz rozmów i wsparcia pomoże zwalczyć strach przed ciemnością u dzieci?

Strach przed ciemnością – lampki

Sympatyczna lampka dla dziecka, umiejscowiona przy łóżku dziecka pozwoli oswoić półmrok. Dobrze, jeżeli postawicie na lampkę bezprzewodową. Gdy dziecko wystraszy się i poczuje potrzebę aby udać się do Was po wsparcie będzie mogło zabrać tę lampkę ze sobą aby przyświecać nią sobie po drodze, czego nie wykona z lampką na kabelek. Lampki dla dzieci często mają kształty zwierzątek, można poinformować dziecko, że lampka sowa to jednocześnie strażnik który ochroni przed potworami z szafy. Maluch mający pod ręką takiego rozganiającego mrok kompana poczuje się pewniej.

lampka sowa

Lampka jest lekka i poręczna, ma wygodny uchwyt dostosowany do dziecięcej dłoni. Lampka dla dziecka dostępna jest również w kształcie małpki. Dziecku taką lampkę można podarować w prezencie i przekazać, że jest to specjalna lampka która odgania duchy i potwory, albo wybrać kilka odpowiednich produktów i pozwolić aby zadecydowało samo, wybrało idealną lampkę dla siebie. Poczuje się wtedy ważne i decyzyjne, a pewność siebie to krok do odegnania dziecięcego lęku przed ciemnością.

Ten sympatyczny deser lodowy to właśnie lampka nocna!

Gdy zgaśnie światło, otuchy dziecku mogą dodawać na przykład gwiazdki świecące w ciemności, przytwierdzone do sufitu. Gdy świecą takie gwiazdki, nie jest już całkiem ciemno.

gwiazdki swiecace

Zwalczamy lęk przed ciemnością –  gry edukacyjne

Gdy chodzi o strach przed ciemnością u dzieci jedni są zdania, że trzeba stanowczo wyeliminować wszelkie wizerunki strachów, duchów czy potworów z otoczenia dziecka, tymczasem umiejętnie przedstawionego potwora….można oswoić! W roli takiego oswajacza i pogromcy potworów doskonale spisuje się gra z Granny Potwory do szafy

W tej prostej a zarazem wciągającej grze karcianej, gracze grając zespołowo mają za zadanie zagonić potwory do szafy. Pamiętajmy o potędze dzieciecej wyobraźni – dzięki takiej grze zyskuje ono pewność, że potrafi sobie poradzić ze strachami i skutecznie je przegonić.  Zdecydowanie jest to gra edukacyjna którą warto wypróbować gdy strach przed ciemnością u dziecka wydaje się być bardzo uparty.

Lęk przed ciemnością u dzieci – co jeszcze może pomóc? Bajki terapeutyczne.

Wspaniałym wsparciem okażą się również bajki terapeutyczne dla dzieci które boją się ciemności. Dzieci będą utożsamiać się z bohaterem który ma takie same lęki jak one, i na przykładzie postaci z bajki zobaczą, że ten lęk można pokonać. Taką bajeczką jest np. Franklin boi się ciemności

Godna polecenia jest też jedna z części o przygodach Leny „Dlaczego ciemność jest czarna”- w tej książce jest wytłumaczone nie tylko to, że nie ma co bać się ciemności, ale przedstawione, że…ciemność może być fajna.

Cierpliwość, dużo wsparcia i małe wspomaganie za pomocą odpowiednich zabawek czy książek i strach dziecka przed ciemnością pójdzie w niepamięć.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – interaktywne i inteligentne: Magic JINN

Technika pędzi do przodu. Pędzi, gna i galopuje. Wszelakie innowacje nie omijają branży dziecięcej – pojawia się coraz więcej zabawek interaktywnych, reagujących już nie tylko na sam dotyk, ale i na komendy wydawane słownie. Inteligentne zabawki naprawdę potrafią zadziwić. Coraz więcej zabawek łączy się z aplikacjami na smartfony. Czy jest to dobre, czy jest potrzebne? […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jak nauczyć dziecko alfabetu? Gry i zabawki do nauki literek

Większość z nas już zapewne nie pamięta odczuć związanych z nauką czytania, wydaje się to tak naturalne. Gdzieś w pamięci majaczy moment poznawania literek, ale przeważnie już nie pamiętamy o odczuciach jakie wtedy kołatały się nam po głowie.  Nauka czytania to chyba największe wyzwanie jakie stoi przed dzieckiem, gdy chodzi o edukację. Umiejętność rozszyfrowywania liter […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Prezent na roczek do 100 złotych

Do dziecka z pustą ręką się nie idzie. Przynajmniej tak mówi stare, ludowe porzekadło. Wybierając się z wizytą radzono aby chociaż cukier przynieść, co miało „osłodzić’ dziecku życie. Te czasy minęły, ale wybierając się do rocznego dziecka z wizytą lub na pierwsze urodzinki, czyli na roczek, możecie stanąć przed nie lada zagwozdką. Tym bardziej, jeżeli […]

Możliwość komentowania została wyłączona.