Blog o prezentach - PrezentowyBlog.pl

Dziecko na kolonii – jak je przygotować do pierwszego samodzielnego wyjazdu?

Okres przedwakacyjny to czas trudnych decyzji – rodzice zastanawiają się, jak zorganizować dziecku ciekawe lato. Czy zabrać dziecko na wspólny wyjazd, a może lepiej byłoby zapisać dziecko na kolonię bądź obóz? Jak sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd? Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem? Jak się do niego przygotować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.  

Pierwszy samodzielny wyjazd – przygotuj dziecko na kolonię

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka to nie lada wyzwanie, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Wyjazd bez rodziców to specyficzny czas. Dziecko może odkryć, kim właściwie jest i jakie jest. Przestrzeń pozbawiona ludzi dorosłych może pomagać odkrywać dziecku w sobie konkretnych wartości i talentów, które potem może rozwijać. Samodzielny wyjazd to także okazja do nauki radzenia sobie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Bez rodziców dziecko może zobaczyć, co tak naprawdę potrafi i jak zachowuje się w nowych dla niego sytuacjach. Szczególnie ważne jest to w kontaktach międzyludzkich – dziecko może sprawdzić, jak radzi sobie w szczególnych sytuacjach, czy potrafi nawiązywać nowe znajomości, umacniać je, czy umie zdobywać przyjaźnie. Samodzielny wyjazd to czas zbierania doświadczeń, także tych trudnych, bez świadomości stałej obecności rodzica, który w każdej sytuacji doradzi, co zrobić i jak się zachować.  

Pierwszy obóz dziecka – sprawdzian z relacji międzyludzkich 

Przygotowując się do obozu lub kolonii, rodzice często zastanawiają się, jak właściwie powinno przebiegać przygotowanie dziecka do samodzielnego wyjazdu? Co dziecko powinno zabrać? Jak je spakować na wyjazd? A może powinno spakować się samo?  

W jakim wieku dziecko może już swobodnie radzić sobie samodzielnie? Warto mieć świadomość, że jest to kwestia indywidualna. Często już nawet sześciolatek jest gotowy do takiego wyjazdu. Szczególnie wtedy, gdy jedzie z nim starsze rodzeństwo. Dziecku będzie również o wiele łatwiej pojechać samemu na wakacje, jeśli już wcześniej nocowało u kogoś samodzielnie. Wówczas łatwiej mu będzie poradzić sobie z rozłąką z rodzicami. 

Pamiętajmy, by spakować dziecku najważniejsze rzeczy – berecik dla dziewczynki i komin dla dzieci  z pewnością się przydadzą.Idealnym testem dla dziecka jest wyjazd z klasą na zieloną szkołę lub inny, dłuższy wyjazd. Warto również, aby dziecko potrafiło radzić sobie z podstawowymi czynnościami samodzielnie. Mycie się, czesanie, szczotkowanie zębów czy zasypianie to podstawowe czynności, które dziecko powinno wykonywać. Dodatkowo warto uczulić dziecko na to, aby potrafiło powiedzieć dorosłym o tym, co mu się nie podoba – ważne, by reagowało w określonych sytuacjach – gdy ktoś mu będzie dokuczał, lub gdy będzie działo się coś niepokojącego. Istotną kwestią jest również umiejętność stosowania się do poleceń wychowawców. Dobrze byłoby, gdyby dziecko chociaż w podstawowy sposób potrafiło zarządzać oszczędnościami i kieszonkowym, przeznaczonym na cały wyjazd. W jakim dziecku wysłać więc dziecko na kolonię? Optymalny wiek to 8-9 lat.  

Artykuł sponsorowany

Pluszowy portfel dla dzieci i nie tylko? Przegląd portfeli NICI

W obecnych czasach, wybór prezentu dla dziecka nastręcza pewnych trudności. Dlaczego, skoro jest w  czym wybierać? Własnie dlatego. Asortyment dla dzieciaków jest potężny i różnorodny, łatwo się w nim pogubić. Jeżeli można typować uniwersalny pomysł na prezent który przyda się dziecku zawsze i jednocześnie będzie funkcjonalny, warto postawić na portfel. Ładny, praktyczny portfel obroni się […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Zorganizuj się! Czy organizer do wózka jest Ci potrzebny?

Spacer. Wypad do sklepu. Pieluszki do torebki, bo nigdy nie wiadomo. Albo nie, pod wózek. Zabawkę do wózka. Butelkę z piciem do torebki.  Czapeczkę też się wrzuci, chusteczkę w razie gdyby zaczęło wiać. Tu się nie zmieści? wcisnę tam. Parę gadżetów to tu, to tam, witaj przygodo! Ptaków śpiew, szum drzew, a wtem dziedzic żąda […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

Dziecko na kolonii – jak je przygotować do pierwszego samodzielnego wyjazdu?

Okres przedwakacyjny to czas trudnych decyzji – rodzice zastanawiają się, jak zorganizować dziecku ciekawe lato. Czy zabrać dziecko na wspólny wyjazd, a może lepiej byłoby zapisać dziecko na kolonię bądź obóz? Jak sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd? Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem? Jak się do niego przygotować? Na te i inne […]

Możliwość komentowania została wyłączona.